PiS - Pokazać liczenie głosów przez internet!

ePub czas dodania: 2011:03:27 23:03 komentarzy 0
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zapisu o możliwości przeprowadzenia wyborów w ciągu dwóch dni. Wg posłów PiS dwudniowe wybory mogą dać pole do „daleko idących nadużyć”. Przy okazji prowadzonych w Sejmie prac nad kolejną nowelizacją Kodeksu Wyborczego PiS postuluje usunięcie z kodeksu wyborczego możliwości głosowania przez pełnomocnika, wprowadzenie lepszej kontroli pracy komisji wyborczych (praca pod okiem kamer i udostępnie

Wielka szkoda, że propozycje nie obejmują propozycji zmian w kodeksie wyborczym, które uniemożliwiły by tak proste unieważnienie głosu jak dopisywanie dodatkowego (X) w polu kratki karty wyborczej.

Może należałoby stawianie znaku (-) w kratkach kandysatów na które wyborcy nie chcą głosować lub może po prostu dopuścić przekreślanie nazwisk takich kandydatów?

Czy nie należy też wydłużyć okresu przechowywania głosów oddanych celem umożliwienia weryfikacji protokołów z oddanymi głosami?Na podstawie:Nasz Dziennik - Piątek, 25 marca 2011, Nr 70 (4001)

„Liczenie głosów w internecie?

Prawo i Sprawiedliwość chce wycofania wprowadzonych całkiem niedawno zmian w kodeksie wyborczym. Przy okazji prac nad kolejną jego nowelizacją politycy tej partii domagają się m.in. wycofania zapisu o dwudniowych wyborach oraz głosowaniu przez pełnomocnika.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił już wniosek Prawa i Sprawiedliwości o zbadanie konstytucyjności zapisu o możliwości przeprowadzenia wyborów w ciągu dwóch dni, dodatkowo politycy tej partii chcą w ogóle wykreślić z kodeksu wyborczego zapis o dwudniowym głosowaniu. Przeciwni temu są jednak posłowie Platformy. Przekonują, że rozłożenie głosowania na dwa dni pozwoli podwyższyć frekwencję wyborczą. Okazją na zgłoszenie kolejnych zmian w kodeksie są prowadzone przez Sejm prace nad jego kolejną nowelizacją. Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak przekonywał wczoraj, iż dwudniowe wybory dają pole do "daleko idących nadużyć". Zwłaszcza jeśli niewłaściwa osoba odpowiednio "przypilnuje" w nocy urn wyborczych.
PiS chce usunięcia z kodeksu także innych zapisów, które mogą prowokować sytuacje podejrzenia o nieuczciwość wyborów. Między innymi wprowadzonej możliwości głosowania przez pełnomocnika. - Instytucja pełnomocnika przywodzi na myśl to, co słyszeliśmy podczas wyborów w 2007 roku. Wtedy mówiono: "Zabierz babci dowód". Chodziło o to, żeby babcia do wyborów nie poszła. Teraz babcia do wyborów nie pójdzie, ale za nią pójdzie pełnomocnik. Jak zagłosuje? Czy tak jak sobie życzyła babcia? - wątpił Błaszczak. Posłowie PiS chcą też wprowadzić lepszą kontrolę pracy komisji wyborczych. Europoseł PiS Janusz Wojciechowski przypomniał, że podczas jesiennych wyborów samorządowych oddano prawie 2 miliony głosów nieważnych, co może budzić wątpliwości co do uczciwości ich liczenia. PiS proponuje, aby komisje wyborcze pracowały pod okiem kamery, a transmisję z ich pracy można było obejrzeć w internecie.
Wśród przygotowanych poprawek do kodeksu wyborczego politycy PiS wymienili również wniosek o wycofanie się z zakazu emisji spotów wyborczych w telewizji oraz zakazu reklamowania partii i kandydatów na billboardach, a także zniesienie wyborów do Senatu w okręgach jednomandatowych.

Artur Kowalski”

Nasz Dziennik

licznik: 913 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze